Elektroterapia

użyj scrollera do przewijania

Elektroterapia – leczenie prądem

Zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń m. in. ruchu, za pomocą różnego rodzaju prądów
leczniczych. W naszej przychodni wykonujemy następujące zabiegi elektroterapeutyczne:

Tonoliza

Metoda elektrostymulacji dwukanałowej pod nazwą TONOLIZA ma za zadanie przywrócić fizjologiczna równowagę pobudzenia włókien mięśniowych. Metoda ta jest stosowana do niwelowania dysfunkcji Centralnego Układu Nerwowego w przypadku, których dochodzi do spastycznego porażenia mięśni. W terapii tej mięśnie porażone spastycznie stymuluje się impulsem trójkątnym o wysokim natężeniu. W terapii tej wywołuje się silny skurcz oraz następujące po nim rozluźnienie.

Tonoliza jest wykorzystywana w rehabilitacji chorych z porażeniem mózgowym:

Tens

Za pomocą prądów TENS leczy się skutecznie chroniczne bóle, a jako terapię pomocniczą stosuje się je w przypadkach bólów pooperacyjnych i pourazowych.
Stymulacja nerwów poprzez skórę jest leczeniem objawowym i jako taka tłumi doznania bólowe.

Prądy neofaradyczne, modulowane

Za pomocą terapii z zastosowaniem prądów neofaradycznych – modulowanych uzyskuje się efekty w postaci:

Prądy Kotz’a

Za pomocą prądów Kotza poddaje się stymulacji prawidłowo unerwione mięśnie szkieletowe.

Metoda ta nadaje się bardzo dobrze również do stymulacji mięśni hipotroficznych, zanikających z powodu unieruchomienia oraz do treningu mięśni zdrowych.

Nie wolno jednak stosować tej terapii w przypadku mięśni częściowo i całkowicie odnerwionych.

Prądy interferencyjne

Terapia oparta na prądach interferencyjnych składa się z zabiegów używających w działaniu prądów przemiennych średniej częstotliwości modulowanych sinusoidalnie. Ich oddziaływanie na organizm jest podobne do tego jakie uzyskuje się w przypadku terapii z użyciem prądów diadynamicznych. Stosowanie prądów galwanicznych powoduje następujące efekty:

Prądy galwaniczne

Prądy galwaniczne usprawniają i pobudzają układ krążenia zmniejszając odczuwanie bólu. Mają zastosowanie w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach, zaburzeniach krążenia, bólach mięśniowych.
Słabsze dawki prądu stosowane są w stanach ostrych natomiast silniejsze w stanach przewlekłych.

Jeden zabieg trwa przez około 15-20 minut. Stosuje się takie zabiegi w seriach od 10 do 20 zabiegów z rzędu codziennie. (w uzasadnionych przypadkach co drugi dzień)

Zabiegów z użyciem prądów galwanicznych nie stosuje się w przypadkach porażeń, zmian zapalnych oraz w przypadku ubytków skóry.

Terapię prądami galwanicznymi zaleca się w przypadkach-

Prądy diadynamiczne

Prądy diadynamiczne stosuje się ze względu na ich bardzo pozytywne i szybkie efekty lecznicze. Wprowadza się je w leczeniu wielu schorzeń, uzyskując korzystne wyniki w schorzeniach jak poniżej:

Prąd Ultra Reiz (Trauberta)

Prąd ULTRA REIZ to prąd podawany w impulsach trwających do około 2milisekund oraz czasie przerwy pomiędzy impulsami trwającymi około 5ms. Podawany w takich dawkach impuls elektryczny powoduje tężcowe skurcze mięśni szkieletowych, a w ich następstwie zmniejszenie napięcia mięśniowego. Ponieważ działa on również uśmierzająco na ból, znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych, bólów mięśniowych oraz w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Zabieg jest bezbolesny i powoduje ulgę odczuwalna już po pierwszej sesji.

Jonoforeza

Jonoforeza to wprowadzanie do tkanek organizmu pacjenta za pomocą prądu stałego, poprzez skórę cząsteczek leków w postaci jonów. W przypadkach takich dolegliwości jak: bóle kręgosłupa, rwa kulszowa czy ramienna stosuje się nie-steroidowe leki przeciwzapalne w żelu oraz lignokaine. Zabiegi jonoforezy wykonuje się w seriach pomiędzy 10 – 20 zabiegów z rzędu. Każdy zabieg to 15-20 minut każdego dnia.

Zalecenia do stosowania zabiegów jonoforezy:

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja to pobudzanie impulsami elektrycznymi grup lub wybranych mięśni oraz nerwów. Stosuje się ją w celu zapobiegnięcia zanikowi oraz usprawnienia degradacji oraz zaburzeń w upośledzonych grupach mięśni. Praktykowana z powodzeniem od szeregu lat na całym świecie i stosowana ściśle według wskazań lekarza przynosi bardzo pożądane pozytywne efekty już po kilku sesjach terapeutycznych.